|
Post by Admin on Oct 11, 2013 11:07:51 GMT 1
Pristupnica koju možete isprintati, ispuniti i predati nekome od povjerenika ili možete nekog od njih zatražiti tiskanu pristupnicu. Podatke o članovima koji su pristupili pošaljite na e-mail adresu: slikaitonhrt@gmail.com. Ako ste iz nekog od TV centara ispunjene pristupnice možete poslati poštom na Prisavlje 3 na ime nekog od povjerenika ili ih osobno donijeti u slučaju da dolazite u Zagreb. Attachments:SOMK_pristupnica.pdf (78.84 KB)
|
|
|
Post by Admin on Oct 11, 2013 11:26:40 GMT 1
ZA NAS OSOBITO VAŽNO OD 26. DO 32. ČLANKA.
SINDIKAT OBRAZOVANJA, MEDIJA I KULTURE HRVATSKE
S T A T U T pročišćeni tekst
Vrbovec, 20. 10. 2011.
SADRŽAJ: STR.
I. TEMELJNE ODREDBE 3
II. NAZIV, SJEDIŠTE, OBILJEŽJA, PODRUČJE DJELOVANJA 4 III. SVRHA I ZADACI 4
IV. ČLANSTVO U SINDIKATU 5
V. TIJELA I UNUTARNJE USTROJSTVO 6
VI. SINDIKALNO OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE 13 VII. UVJETI I POSTUPAK ORGANIZIRANJA INDUSTRIJSKIH AKCIJA 13 VIII. FINANCIJSKO-MATERIJALNO POSLOVANJE I RASPOLAGANJE IMOVINOM 13
IX. KOLEKTIVNI UGOVORI 14
X. UVJETI I NAČIN PRESTANKA SINDIKATA 14
XI. ZAVRŠNE ODREDBE 14
Na Osnivačkom kongresu održanom 26. listopada 2010. godine, usvojen je Statut SOMK-a, a na I. kongresu održanom 20. listopada 2011. godine donijete su Izmjene i dopune Statuta.
S T A T U T
SINDIKATA OBRAZOVANJA, MEDIJA I KULTURE HRVATSKE (pročišćeni tekst)
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1. SINDIKAT OBRAZOVANJA, MEDIJA I KULTURE HRVATSKE (u daljnjem tekstu: Sindikat) dobrovoljna je i neovisna interesna udruga svojih članova koja sindikalno organizira zaposlene u navedenim i srodnim djelatnostima i djeluje na području cijele Republike Hrvatske. U Sindikat se, osobnim potpisivanjem pristupnice, mogu učlaniti zainteresirani radnici svih struka, punoljetni i poslovno sposobni, povremeno ili privremeno zaposleni, zaposleni na određeno ili neodređeno vrijeme, zaposleni na pojedinim projektima, strani radnici koji rade na području Republike Hrvatske i dr. U Sindikat se mogu učlaniti i maloljetne osobe koje rade ali ne mlađe od 15 godina, uz ovlaštenje zakonskog zastupnika priloženo uz pristupnicu.
Članak 2. Sindikat djeluje na načelima: • otvorenosti svim zainteresiranim radnicima pod jednakim uvjetima utvrđenima ovim Statutu; • neovisnosti od poslodavca i njihovih udruga, svih razina vlasti, političkih stranaka, vjerskih zajednica i drugih organizacija; • demokratskog zastupanja i očitovanja volje svojih članova; • dobrovoljnosti pristupanja Sindikatu i istupanja iz Sindikata; • ravnopravnosti svih članova, neovisno o njihovoj nacionalnoj, vjerskoj, spolnoj, dobnoj, rasnoj ili političkoj pripadnosti; • demokratičnosti izbora i odgovornosti tijela i dužnosnika; • javnosti rada; • samostalnosti glede uređenja unutarnjeg ustroja, programa rada, izbora i razrješenja tijela i dužnosnika Sindikata; • radničke i sindikalne solidarnosti; te • poštivanja temeljnih ljudskih i sindikalnih prava i sloboda.
Djelovanje Sindikata temelji se na zaštiti i promicanju temeljnih građansko-političkih, gospodarsko-socijalnih, radnih, obrazovnih i kulturnih interesa i prava članova i radnika.
Članak 3. U zastupanju i u borbi za ostvarivanje prava i interesa svog članstva Sindikat djeluje samostalno, koristeći sve legalne, međunarodno i nacionalno prihvaćene metode djelovanja, a prema potrebi i različite oblike industrijskih akcija, uključujući štrajk.
II. NAZIV, SJEDIŠTE, OBILJEŽJA I PODRUČJE DJELOVANJA
Članak 4. Puni naziv Sindikata je: Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske. Skraćeni naziv Sindikata je: SOMK. U međunarodnoj suradnji Sindikat koristi naziv: Trade Union of Education, Media and Culture of Croatia. Sjedište Sindikata je u Zagrebu, Trg kralja Petra Krešimira IV. br. 2. Sindikat ima svoj pečat okruglog oblika promjera 3 cm, koji sadrži puni naziv Sindikata ispisan uz obod: Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV. br. 2, a u sredini pečata je riječ: SOMK. Sindikat ima i štambilj četvrtastog oblika i sadrži sljedeći tekst: Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV. br. 2. Sindikalne podružnice imaju pečat okruglog oblika promjera 3 cm i štambilj četvrtastog oblika sa sljedećim tekstom: Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske – Sindikalna podružnica (ime trgovačkog društva ili ustanove i mjesto). U sredini pečata nalazi se riječ: SOMK. O broju pečata i štambilja, čuvanju i uporabi, odluku donosi Glavni odbor Sindikata. Zastava Sindikata je vatreno crvene boje s logotipom Sindikata: SOMK u sredini, bijele boje a u slovu O pune boje su dvije knjige, simbol radiodifuzije i kazališna maska. Sindikat se udružuje u Savez samostalnih sindikata Hrvatske (u daljnjem tekstu: SSSH). O promjeni naziva i sjedišta Sindikata te članstva u udruzi više razine, odlučuje tijelo određeno ovim Statutom. O istupanju iz udruge više razine, članovi odlučuju osobnim izjašnjavanjem/referendumom. Sindikat djeluje na području Republike Hrvatske.
Članak 5. Sindikat je pravna osoba. Registrira se kod ovlaštenog tijela državne uprave. Predsjednik Sindikata zastupa i predstavlja Sindikat u poslovnom smislu prema trećima s time da svoje ovlasti u slučaju spriječenosti ili odsutnosti može prenijeti na dopredsjednika, tajnika ili drugog člana Glavnog odbora.
III. SVRHA I ZADACI
Članak 6. Temeljna svrha i zadaće Sindikata su: - sklapanje kolektivnih ugovora u ime i za račun svojih članova; - poboljšanje općih uvjeta rada članova; - zaštita materijalnih, socijalnih i drugih interesa članova; - zaštita prava iz radnog odnosa (individualnih i kolektivnih) posebno u pogledu plaća, zaštite na radu, socijalne i zdravstvene zaštite i dr.; - unapređenje radničke participacije na svim razinama; - osposobljavanje članstva, povjerenika i drugih radničkih predstavnika; - promicanje socijalne politike i očuvanje stečenih socijalnih prava; - demokratizacija gospodarstva i društva; - zaštita prava iz rada i po osnovi rada.
Članak 7. U svrhu ostvarivanja svojih ciljeva i zadaća, a radi promicanja interesa svojih članova, Sindikat će biti aktivan socijalni partner, tj. poticati pregovaranje, sklapanje i poštivanje kolektivnih ugovora te razvijanje bipartitnoga socijalnog dijaloga s poslodavačkim udrugama. U odnosima prema svim razinama vlasti, Sindikat će se zalagati za donošenje takvih radno-socijalnih zakona, drugih propisa i mjera gospodarske, socijalne i razvojne politike koji će biti rezultat društvenog konsenzusa. Sindikat će se zalagati i za razvoj tripartitnoga socijalnog dijaloga. U zaštiti članova od neprihvatljivih ili nezakonitih postupaka poslodavaca Sindikat djeluje preventivno, a, prema potrebi, osigurava i besplatno pravno savjetovanje članova odnosno njihovo zastupanje pred nadležnim sudovima. Radi organiziranja i pružanja pravne i/ili druge pomoći članovima, Sindikat osniva fondove o čijoj namjeni i upotrebi odlučuje Glavni odbor Sindikata u skladu s ovim Statutom.
IV. ČLANSTVO U SINDIKATU
Članak 8. Članom Sindikata može postati svaki radnik, zaposlen ili nezaposlen, s području RH koji se dobrovoljno učlani potpisivanjem pristupnice te koji prihvaća Statut i Program Sindikata. Član je dužan ispunjavati svoje članske obveze. Ukoliko član dođe u situaciju da obavlja neku poslovodnu funkciju ili u drugim slučajevima kada stekne radno-pravne ili pregovaračke ovlasti na strani poslodavca, član može i mora zatražiti mirovanje svoga statusa člana Sindikata.
Članak 9. Stupanjem u Sindikat članu se izdaje članska iskaznica koju je, po prestanku članstva, dužan vratiti Sindikatu jer je njegovo vlasništvo. Prilikom korištenja usluga Sindikata ili SSSH, član je dužan pokazati svoju iskaznicu.
Članak 10. Članstvo u Sindikatu prestaje: - svojevoljnim istupanjem iz Sindikata uz prethodno podmirenje svih članskih obveza prema Sindikatu i njegovim fondovima. U takvom slučaju član je dužan dostaviti potpisanu istupnicu i vratiti člansku iskaznicu; - neopravdanim neplaćanjem članarine tri (3) mjeseca; - isključenjem iz Sindikata zbog nepoštovanja ovog Statuta i ostalih dokumenata i odluka Sindikata i njegovih tijela ili djelovanja suprotnog ciljevima i interesima Sindikata.
Članak 11. Odluku o isključenju iz članstva (ili mirovanju članstva) donosi nadležno tijelo Sindikata. Na odluku o isključenju, član Sindikata ima pravo podnijeti žalbu Statutarnoj komisiji Sindikata u roku od 15 dana od dana primitka odluke. Statutarna komisija dužan je donijeti odluku o žalbi člana Sindikata u roku od najduže 60 dana od primitka žalbe. Odluka Statutarne komisije Sindikata je konačna.
Članak 12. Učlanjenjem u Sindikat član stječe pravo: - na zastupanje u pregovorima za kolektivni ugovor; - na besplatno savjetovanje i pravnu pomoć u ostvarivanju i zaštiti prava iz rada i po osnovi rada, koje stječe istekom 90 dana od dana učlanjenja; - na pomoć iz Fonda solidarnosti, nakon proteka 90 dana od dana učlanjenja, a u skladu s posebnim Pravilnikom; - na povoljniju nabavku proizvoda u organizaciji Sindikata ili SSSH, a koje pravo se stječe protekom 90 dana od dana učlanjenja; - na stručno usavršavanje i osposobljavanje (profesionalno usavršavanje) koje Sindikat organizira samostalno ili u suradnji s drugim partnerima; - na redovito informiranje; - na praćenje ostvarivanja programa, politika i zaključaka Sindikata; - birati i biti biran u tijela Sindikata na svim razinama organiziranosti; - druga prava koja proistječu iz djelatnosti Sindikata. Ako član prelazi u ovaj Sindikat iz nekog drugog sindikata udruženog u SSSH ili iz sindikalne podružnice neposredno udružene u SSSH, priznaje mu se kontinuitet članskih prava ukoliko se Sindikatu prijavi najkasnije u roku od 30 dana od prestanka članstva u drugom sindikatu.
Članak 13. Učlanjenjem u Sindikat član preuzima obveze: - poštivanje Statuta i drugih dokumenata te djelovanje u skladu sa sindikalnim Programom; - sudjelovanje u organiziranim akcijama sindikata; - odgovorno i savjesno obavljanje izborne funkcije u tijelima Sindikata i građenje odnosa načelom poštivanja ljudskih prava i radničke solidarnosti; - sudjelovanje u industrijskim akcijama, uključujući štrajk, o pokretanju kojih je odluku donijela većina članova, sukladno odredbama Statuta; - uredno plaćanje utvrđene članarine; - ostale obveze koje proistječu iz djelatnosti Sindikata.
V. TIJELA I UNUTARNJE USTROJSTVO
Članak 14. Organizaciju Sindikata čine njegovi članovi organizirani u sindikalne podružnice. Sindikat putem svojih tijela i dužnosnika koordinira rad svih sindikalnih podružnica te zastupa prava i interese članstva. Osim u sindikalnim podružnicama kao temeljnim oblicima organiziranja Sindikata radnici se mogu učlaniti u Sindikat individualno, dostavljanjem pristupnice SOMK-u ili uredima SSSH. Članarina za individualne članove određuje se sukladno Odluci o ubiranju članarine i njenoj raspodjeli, koju donosi Glavni odbor SOMK-a. Individualni članovi svoja sindikalna prava ostvaruju u SOMK-u ili u uredima SSSH. Odluke Sindikata i SSSH, koje se odnose na ostvarivanje zajedničkih i općih prava i interesa svih članova, obvezne su za sve sindikalne podružnice i članove.
Članak 15. Tijela Sindikata su: - Kongres; - Glavni odbor; - Nadzorni odbor; - Statutarna komisija. Mandat svih tijela i dužnosnika sindikalnih podružnica i Sindikata je četiri (4) godine.
Kongres Sindikata
Članak 16. Najviše tijelo Sindikata je Kongres. Kongres Sindikata, kao redovit, održava se svake četiri (4) godine, temeljem odluke Glavnog odbora Sindikata, koja se donosi najmanje dva (2) mjeseca prije održavanja Kongresa. Glavni odbor odlučuje o mjestu i vremenu održavanja Kongresa i o broju zastupnika na Kongresu te daje prijedlog dnevnog reda. Također priprema materijale za Kongres. Izvanredni Kongres Glavni odbor može sazvati u slučaju žurne potrebe, a dužan ga je sazvati ako to zatraži Nadzorni odbor, Statutarna komisija ili sindikalne podružnice s najmanje trećinom ukupnog članstva Sindikata. Izbor zastupnika za Kongres sindikalne podružnice provode demokratskim postupkom. Status gosta Kongresa imaju i svi članovi Glavnog odbora Sindikata te na Kongresu mogu raspravljati o svim pitanjima iz njegove nadležnosti, bez prava glasa. Kongres donosi pravovaljane odluke ako mu je nazočno više od ½ (polovine) zastupnika ili njihovih zamjenika, a odluke donosi natpolovičnom većinom ukupnog broja zastupnika (osim u slučaju donošenja odluke o prestanku rada Sindikata).
Članak 17. Zadaci Kongresa su: - donošenje Poslovnika i imenovanje radnih tijela Kongresa; - utvrđivanje općih smjernica politike Sindikata i donošenje temeljnog sindikalnog Programa; - donošenje Statuta i njegovih izmjena i dopuna; - usvajanje izvješća o radu Glavnog odbora Sindikata te Nadzornog odbora i Statutarne komisije kao i donošenje odluke o razrješenju ovih tijela Sindikata; - usvajanje financijskog izvješća; - odlučivanje o prestanku rada Sindikata; - odlučivanje o imovini Sindikata; - odlučivanje o promjeni naziva i sjedišta Sindikata; - odlučivanje o drugim pitanjima značajnim za organizaciju i organe Sindikata; - biranje predsjednika i tajnika Sindikata; - biranje članova Glavnog i Nadzornog odbora te Statutarne komisije; - donošenje odluke o pristupanju u udrugu više razine, na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Biranje predsjednika, tajnika, članova Glavnog odbora, Nadzornog odbora i Statutarne komisije te zastupnika za Kongres SSSH provodi se tajnim glasovanjem na prijedlog sindikalnih podružnica.
Članak 18. Izvješća Kongresu Sindikata podnose predsjednik Sindikata u ime Glavnog odbora, a u ime Nadzornog odbora i Statutarne komisije njihovi predsjednici. Čelnici sindikalnih podružnica mogu podnositi kratka izvješća o djelovanju svojih sindikalnih podružnica.
Članak 19. Predsjednik Sindikata temeljem odluke Glavnog odbora saziva Kongres te ga vodi do izbora predsjedatelja Radnog predsjedništva. Kongres imenuje svoja ostala radna tijela prema Poslovniku. O raspravi i odlukama Kongresa vodi se zapisnik kojega potpisuje predsjedatelj Radnog predsjedništva, zapisničar te ovjerovitelj zapisnika.
Glavni odbor Sindikata
Članak 20. Najviše tijelo Sindikata između dva Kongresa je Glavni odbor koji čine predsjednik i tajnik Sindikata te 7 članova, svi izabrani na Kongresu. Na prijedlog predsjednika Glavni odbor iz svog sastava bira dopredsjednika Sindikata. Glavni odbor se sastaje prema potrebi, a najmanje četiri (4) puta godišnje. Glavni odbor saziva predsjednik. Predsjednik je dužan sazvati sjednicu i kada to zatraži najmanje 1/3 članova Glavnog odbora (najmanje tri). Glavni odbor može valjano raditi i odlučivati ako mu je nazočna natpolovična većina članova, a odluke donosi većinom glasova svih članova Glavnog odbora.
Članak 21. Glavni odbor: - donosi odluku o sazivanju Kongresa Sindikata; - u slučaju prestanka mandata po bilo kojoj osnovi kojemu od sedmero članova izabranih na Kongresu, može u svoj sastav kooptirati nove članove, ali najviše troje (3) u istom mandatnom razdoblju; - glasuje o povjerenju predsjedniku i/ili tajniku na zahtjev najmanje ½ članova Glavnog odbora (najmanje pet) ili na njihov zahtjev te u slučaju neizglasavanja povjerenja pokreće se postupak njihovog opoziva i saziva izvanredni Kongres; - u slučaju prestanka mandata predsjednika i/ili tajnika po bilo kojoj osnovi može do izbora novih nositelja pod uvjetima iz stavka 8. članka 25. ovoga Statuta imenovati vršitelje tih dužnosti“; - na prijedlog predsjednika bira i razrješava dopredsjednika te posebnom odlukom utvrđuje njegov djelokrug rada i zaduženja te ovlasti i odgovornosti; - donosi odluke o stajalištima sindikalno-političke i organizacijske prirode u svezi sa svim zadacima Sindikata; - usvaja Financijski plan za sljedeću godinu i završni račun Sindikata za prethodnu godinu; - donosi odluku o štrajku na nacionalnoj razini i imenuje štrajkaški odbor; - donosi Pravilnik o štrajku; - donosi Pravila o izbornom postupku; - donosi odluku o ubiranju članarine i njenoj raspodjeli; - donosi odluku o osnivanju Mirovnog vijeća, imenuje njegove članove, te donosi Pravila o vrsti sporova i postupku mirenja za Mirovno vijeće; - donosi i druge potrebne pravilnike, upute i odluke; - bira delegate za kongres SSSH te imenuje predstavnike Sindikata u tijela SSSH, opoziva ih te predlaže kandidate za dužnosti u SSSH; - donosi odluku o izborima za članove radničkih vijeća odnosno o izborima ili imenovanju povjerenika radnika za zaštitu na radu (sukladno Zakonu o radu i Zakonu o zaštiti na radu); - donosi Poslovnik o radu; - odlučuje o svim drugim pitanjima od interesa za članove Sindikata koja ovim Statutom nisu povjerena nekom drugom tijelu Sindikata.
Nadzorni odbor Sindikata
Članak 22. Nadzorni odbor čine tri (3) člana koja nadziru materijalno-financijsko poslovanje i završni račun Sindikata i sindikalnih podružnica te o svojim nalazima, poduzetim mjerama i radu podnosi izvješće Kongresu Sindikata. Nadzor financijskog poslovanja Sindikata provodi se obvezno prije redovnog Kongresa Sindikata. Nadzorni odbor ovlašten je pored redovnog nadzora obavljati nadzor i u svako vrijeme. Za člana Nadzornog odbora ne mogu biti birani članovi drugih tijela Sindikata. U slučaju prestanka mandata po bilo kojoj osnovi kojemu od tri člana izabrana na Kongresu, Nadzorni odbor može u svoj sastav kooptirati najviše jednog novog člana u istom mandatnom razdoblju.
Statutarna komisija Sindikata Članak 23. Statutarnu komisiju čine tri (3) člana. Statutarna komisija ocjenjuje usklađenost akata i drugih odluka tijela Sindikata sa Statutom. Statutarna komisija dužna je razmatrati usklađenost dokumenata i odluka Sindikata sa Statutom i na zahtjev pojedinih tijela Sindikata ili sindikalnih podružnica. Statutarna komisija predlaže izmjene i dopune Statuta te utvrđuje pročišćeni tekst nakon usvajanja svake promjene, odlučuje o žalbama članova na odluku o isključenju iz članstva i o drugim žalbama statutarne naravi. Za člana Statutarne komisije ne mogu biti birani članovi drugih tijela Sindikata. U slučaju prestanka mandata po bilo kojoj osnovi kojemu od tri člana izabrana na Kongresu, Statutarna komisija može u svoj sastav kooptirati najviše jednog novog člana u istom mandatnom razdoblju.
Mirovno vijeće Sindikata Članak 24. Sporovi između sindikalnih podružnica ili podružnica sa središnjim tijelima Sindikata, koji se ne riješe posredovanjem Glavnog odbora, iznose se pred Mirovno vijeće. U nastalim sporovima može posredovati SSSH, u koji je Sindikat udružen. Glavni odbor donosi Pravila o vrsti sporova i postupku mirenja.
Predsjednik i tajnik te postupak njihova izbora
Članak 25. Predsjednik Sindikata predsjedava sjednicama Glavnog odbora. Predsjednika bira Kongres tajnim glasovanjem natpolovičnom većinom glasova nazočnih, između kandidata predloženih od strane najmanje dvije sindikalne podružnice. Svaka sindikalna podružnica može predložiti ili podržati prijedlog samo jednog kandidata. Ukoliko niti jedan od predloženih kandidata ne dobije potrebnu većinu glasova, provodi se drugi krug i to između dvojice kandidata koji su u prvom krugu dobili najveći broj glasova. Ukoliko prema rezultatima iz prvog kruga glasovanja dva ili više kandidata ima jednak broj glasova, glasovanje u drugom krugu obavlja se uključivanjem svih kandidata s jednakim brojem glasova i onog s brojem glasova većim od njih. Ukoliko niti u drugom krugu glasovanja niti jedan kandidat ne dobije potrebnu natpolovičnu većinu, izabran je onaj kandidat koji dobije najveći broj glasova. Ukoliko u drugom krugu dva ili više kandidata dobiju jednak broj glasova, ponavlja se glasovanje o tim kandidatima sve dok jedan od kandidata ne dobije veći broj glasova. Mandat predsjednika može prestati njegovom voljom, prestankom članstva u Sindikatu ili opozivom koji se provodi na način i po postupku za predlaganje i izbor. Do izbora novog predsjednika vođenje Sindikata preuzima dopredsjednik, a ako niti njega nema tajnik. Ako nema niti tajnika, Glavni će odbor imenovati vršitelja dužnosti do izbora novog predsjednika.“; Tajnik Sindikata zamjenjuje predsjednika ili dopredsjednika u njihovoj odsutnosti u svim njihovim ovlastima. Tajnik Sindikata odgovoran je za unutarnje funkcioniranje Sindikata, dogovorno s predsjednikom i dopredsjednikom priprema sjednice središnjih tijela Sindikata, brine se za izvršenje njihovih odluka kao i za izvršenje Financijskog plana Sindikata. Glede njegovog izbora i prijevremenog prekida mandata vrijede odredbe ovog članka koje se odnose na predsjednika. Izborna procedura primjenjuje se i na izbor povjerenika i njegova zamjenika.
Sindikalna podružnica
Članak 26. Sindikalna se podružnica organizira kad kod istog poslodavca ili na određenom području (teritorijalna podružnica) ima najmanje tri (3) člana Sindikata. Sindikalna podružnica je organizacijski dio Sindikata, a samostalna je u svome radu u okviru nadležnosti utvrđenih Statutom. Sindikalna podružnica nije pravna osoba.
Članak 27. Tijela u podružnici su: - skupština; - povjereništvo; - nadzorni odbor.
Članak 28. Skupštinu sačinjavaju svi članovi Sindikata u sindikalnoj podružnici ili njihovi neposredno birani delegati. Skupština može pravovaljano raditi i odlučivati, ako joj je nazočna natpolovična većina delegata, a sve odluke uključujući i izbor dužnosnika, donosi natpolovičnom većinom glasova nazočnih. U sindikalnoj podružnici s više od pedeset (50) članova Skupština bira povjereništvo od tri (3) do pet (5) članova, u čijem sastavu su i povjerenik sindikalne podružnice i njegov zamjenik. Skupština se saziva svake četiri (4) godine i, u pravilu, prethodi Kongresu Sindikata. Skupštinu saziva povjerenik, a ako on to, iz određenih opravdanih razloga, ne može, onda njegov zamjenik. Ukoliko u radu sindikalne podružnice tijela Sindikata uoče određene probleme, skupštinu sindikalne podružnice, i prije isteka roka od četiri godine, može sazvati predsjednik ili tajnik Sindikata. Prilikom sazivanja skupštine odlučuje se, ovisno o okolnostima pod kojima podružnica djeluje, hoće li je činiti svi članovi Sindikata u sindikalnoj podružnici ili njihovi delegati. Delegati se biraju po skupinama načelom jedan (1) delegat na pet (5) članova, ali ne manje od jednog (1) niti više od tri (3) delegata iz pojedine skupine. Skupština sindikalne podružnice bira i razrješava povjerenika, njegovog zamjenika i povjereništvo sindikalne podružnice.
Članak 29. Djelokrug rada povjereništva sindikalne podružnice: - redovito komunicira sa svojim članovima i pisano ih i/ili usmeno, informira o aktivnostima Sindikata; - tijela Sindikata redovito informira o stanju u podružnici; - donosi godišnji program rada; - odgovorno je za sindikalnu imovinu u sindikalnoj podružnici; - izabire privremene komisije; - donosi odluku o štrajku u podružnici, ukoliko se radi o pregovorima za kolektivni ugovor na razini poslodavca ali samo uz prethodnu suglasnost Glavnog odbora Sindikata; - preuzima ulogu štrajkaškog odbora podružnice; - surađuje s radničkim vijećem, ako je izabrano i s povjerenicima radnika za zaštitu na radu; - provodi odluke koje usvoje nadležna tijela Sindikata, a odnose se na sve sindikalne podružnice i članstvo ili samo na određene sindikalne podružnice; - provodi odluke koje usvoje nadležna tijela SSSH, a odnose se i na njihov Sindikat; - u sastav povjereništva može se uključiti svaki član Sindikata izabran za člana radničkog vijeća, kao i uz njegovu osobnu suglasnost; - obavlja i druge poslove u zaštiti i promicanju interesa članova Sindikata.
Članak 30. Povjerenik je član sindikalne podružnice koji zastupa i štiti interese članova Sindikata. U slučaju odsutnosti u svim njegovim ovlastima mijenja ga zamjenik. U sindikalnim podružnicama gdje je izabrano povjereništvo, povjerenik i njegova zamjenik članovi su povjereništva. Povjerenik (ili po dogovoru njegov zamjenik) saziva sjednice povjereništva. Povjerenik ostvaruje zaštitu predviđenu Zakonom o radu i Kolektivnim ugovorom, a odgovoran je za primjenu Statuta u sindikalnoj podružnici i poštivanje svih odluka i dokumenata Sindikata.
Članak 31. Sindikalni povjerenik i povjereništvo u sindikalnoj podružnici rade osobito na: - zaštiti i promicanju materijalnog i socijalnog položaja članova; - poboljšanju ukupnih uvjeta rada, zaštite na radu i rada na siguran način; - davanju inicijative, mišljenja i prijedloga u pripremanju i zaključivanju kolektivnog ugovora; - razvoju ustanove/društva i organizacije rada u ustanovi/društvu koja će najviše odgovarati interesima zaposlenih s obzirom na izvršenje radnih zadataka, materijalnu sigurnost, sigurnost zaposlenja, njihov socijalni položaj i humanizaciju rada; - ostvarivanju prava radnika u procesu donošenja odluka kojima uređuje njihov materijalni i socijalni položaj; - osiguranju uvjeta za slobodno i nesmetano sindikalno djelovanje, uključujući pravo na potpuno i pravovremeno informiranje članova i rukovodstva sindikata o svim pitanjima važnim za položaj i perspektivu zaposlenih, pravo na inicijativu poslovodstvu i poslodavcu, pravo na konzultacije, sindikalno osposobljavanje, prostor za sindikalne aktivnosti, neustezanje zarade za vrijeme sindikalne aktivnosti i slično; - solidarnoj obrani prava zaposlenih kada podružnica ocijeni da se krše ljudska, sindikalna te radna i socijalna prava; - organiziranju različitih oblika industrijskih akcija uključujući štrajk kao i štrajk solidarnosti na koji poziva Sindikat ili SSSH; - davanju inicijative za utemeljenje radničkog vijeća odnosno izborne liste kao i inicijative za izbor ili imenovanje povjerenika radnika za zaštitu na radu; - i drugim pitanjima važnim za članove Sindikata i njihov položaj koja su regulirana propisima, Statutom i drugim aktima Sindikata. Ostvarivanje aktivnosti i zadataka sindikalne podružnice realizira se uz stručnu i drugu pomoć Glavnog odbora Sindikata te teritorijalnih ureda SSSH.
Članak 32. Skupština bira nadzorni odbor sindikalne podružnice od tri člana, na rok od četiri godine. Članovi nadzornog odbora ne mogu istodobno biti članovi drugih tijela sindikalne podružnice. Na svojoj prvoj sjednici izabrani članovi između sebe biraju predsjednika nadzornog odbora. Nadzorni odbor obavlja kontrolu nad cjelokupnim materijalno-financijskim poslovanjem sindikalne podružnice u skladu sa ovim Statutom, Pravilnikom o materijalno – financijskom poslovanju Sindikata i uputama Nadzornog odbora Sindikata, te o tome dostavlja izvješće Skupštini. Nadzorni odbor obavlja nadzor prema vlastitom nahođenju, te na poticaj povjereništva i članova.
VI. SINDIKALNO OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE
Članak 33. Svaki dužnosnik, od sindikalne podružnice do predsjednika Sindikata, izborom na dužnost obvezuje se pohađati različite oblike sindikalnog obrazovanja i osposobljavanja koje organizira Sindikat ili SSSH. O odredbama o broju slobodnih dana za sindikalno osposobljavanje pregovarat će se s poslodavcima kako bi se slobodni dani za sindikalno osposobljavanje uredili kolektivnim ugovorima.
VII. UVJETI I POSTUPAK ORGANIZIRANJA INDUSTRIJSKIH AKCIJA
Članak 34. Odluku o štrajku i drugim oblicima industrijskih akcija na nacionalnoj razini u slučaju kolektivnih radnih sporova donosi Glavni odbor Sindikata. Glavni obor donosi i Pravilnik o štrajku. Odluku o pokretanju štrajka podružnice donosi njeno povjereništvo, odnosno njena skupština ako u sindikalnoj podružnici nema povjereništva, uz uvjet prethodne suglasnosti Glavnog odbora Sindikata.
Članak 35. Odluku o pokretanju industrijskih akcija uključujući štrajk donosi se sukladno važećim propisima i kolektivnom ugovoru. Prilikom organiziranja štrajka moraju se poštovati uvjeti propisani Zakonom o radu, koji su pretpostavka za zakonitost štrajka, a to su: - štrajk se mora najaviti poslodavcu odnosno udruzi poslodavaca protiv koje je usmjeren, odnosno kod kojega se štrajka (ako se radi o štrajku solidarnosti); - štrajk ne smije započeti prije okončanja postupka mirenja predviđenog Zakonom o radu, odnosno prije provođenja drugog postupka mirnog rješavanja spora o kojem su se stranke sporazumjele; - u pismu kojim se najavljuje štrajk moraju se naznačiti razlozi za štrajk, te mjesto, dan i vrijeme početka štrajka; - organizator štrajka (štrajkački odbor) najkasnije na dan najave štrajka mora objaviti pravila o poslovima na kojima se rad ne smije prekidati za vrijeme štrajka ili isključenja s rada.
VIII. FINANCIJSKO-MATERIJALNO POSLOVANJE I RASPOLAGANJE IMOVINOM
Članak 36. Osnovni izvor prihoda i financiranja djelatnosti Sindikata je članarina. Pristupanjem Sindikatu član preuzima obvezu redovitog plaćanja članarine. Članarina se plaća mjesečno, ustezanjem iznosa od 1 posto obračunato na bruto plaću, a obavlja ga služba računovodstva poslodavca. Članarina se može uplaćivati i na drugi način, sukladno odluci koju donosi Glavni odbor. Sindikalna članarina može se koristiti samo za sindikalno djelovanje. Sindikat se može financirati i iz sredstava projekata ili donacijama sindikatima sklonih organizacija te kroz poslovanje trgovačkih društava kojima je Sindikat osnivač. Iz sredstava članarine i drugih sredstava prema odluci Glavnog odbora mogu se osnivati odgovarajući sindikalni fondovi. Članak 37. Sindikat otvara žiro račun u skladu sa Zakonom. Sindikalna podružnica, kao oblik unutarnjeg organiziranja Sindikata, može imati ovlaštenja u pravnom prometu.
IX. KOLEKTIVNI UGOVORI
Članak 38.
Sindikat zaključuje kolektivne ugovore u ime i u korist svojih članova. Kolektivni se ugovori mogu zaključivati na razini Republike Hrvatske, Grada Zagreba, županije, jedinice mjesne samouprave (grada/općine) ili trgovačkog društva/ustanove. Za zaključivanje kolektivnih ugovora na razini Republike Hrvatske ovlašten je predsjednik Sindikata, uz prethodnu suglasnost Glavnog odbora Sindikata. Za zaključivanje kolektivnih na razini Grada Zagreba, županije ili jedinice mjesne samouprave (grada/općine) ovlašten je predsjednik Sindikata. Za zaključivanje kolektivnog ugovora na razini trgovačkog društva i/ili ustanove ovlašten je sindikalni povjerenik temeljem punomoći predsjednika Sindikata uz prethodnu suglasnost povjereništva i/ili skupštine sindikalne podružnice.
Članak 39. Za pregovaranje o kolektivnom ugovoru na razini Republike Hrvatske ovlašten je Glavni odbor ili po njemu imenovani i ovlašteni pregovarački odbor. Pregovarački odbor za pregovaranje o kolektivnom ugovoru na razini društva/ustanove imenuje predsjednik Sindikata na temelju prijedloga povjereništva sindikalne podružnice, sindikalnog povjerenika ili sindikalnog predstavnika.
X. UVJETI I NAČIN PRESTANKA SINDIKATA
Članak 40. Sindikat prestaje djelovati na način i uz uvjete predviđene Zakonom o radu ili odlukom Kongresa, s najmanje 4/5 od ukupnog broja glasova. Prestanak rada Sindikata mora biti posebna točka dnevnog reda Kongresa. U slučaju prestanka djelovanja Sindikata odlukom Kongresa na istoj sjednici donosi se i odluka o imovini. U slučaju prestanka djelovanja Sindikata po drugim osnovama, njegovu imovinu preuzima SSSH, a ako u to vrijeme Sindikat nije udružen u udrugu više razine, imovina se prenosi na humanitarne udruge sa svrhom pružanja pomoći nezaposlenim radnicima i njihovim obiteljima.
XI. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 41. Statut je stupio na snagu 26. listopada 2010. godine, a primjenjuju se od dana upisa Sindikata u Registar udruga pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Republike Hrvatske.
Članak 42. Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Statutarni odbor.
Članak 43. Pitanja organizacije, postupanja i nadležnosti, koja nisu uređena ovim Statutom mogu se odrediti pravilnicima i poslovnicima koje donosi Glavni odbor Sindikata.
Predsjednica Radnog predsjedništva I. kongresa: Žilić Božica
|
|