|
Post by Admin on Oct 5, 2013 18:49:56 GMT 1
- Zaštita radničkih prava u skladu sa Ustavom, Zakonom o radu i svim podzakonskim aktima uključujući kolektivni ugovor.
- Pružanje besplatne pravne pomoći svim članovima kojima se za to ukaže potreba.
- Organizacija tribina na kojima će zainteresirani članovi, od strane kompetentnih osoba (ovisno o temi), biti upoznati sa svojim pravima, mogućnošću ostvarivanja dodatnih prava, načinom zaštite postojećih ...
- Organizacija workshopova i tribina vezanih uz stručne teme: razmjena iskustava, usvajanje novih znanja ...
- Uspostavljanje što jačeg utjecaja i kvalitetnije komunikacije pri odlučivanju o strategiji tehnološkog razvoja, nabavci nove opreme, stvaranju vizualnog identiteta ...
- Jačanje položaja u koordinaciji sindikata.
- Poticanje što aktivnijeg sudjelovanja svih članova u razvoju programskih smjernica svakodnevnom komunikacijom preko društvenih mreža, e-maila, foruma kako bi sindikalni službenici bili pravovremeno upoznati s aktualnim problemima, te kako bi ih što je moguće brže rješavati u korist članstva.
- Što transparentnije upravljanje sindikalnom članarinom. Na način da se upotreba novca iz sindikalne blagajne raspravi sa članstvom te da se glasovanjem nadpolovične večine članova odlučuje o bilo kakvoj transakciji.
Članovi bi, ako je moguć osobno, te putem maila, foruma i facebooka bili pravovremeno obavješteni o planiranom izdatku te bi imali dovoljno vremena dati svoje mišljenje nekim od dogovorenih načina glasovanja. (anketa na facebooku, forumu ili mailom)
- Izdavanje biltena sindikalne podružnice u tiskanom i elektronskom obliku u kojem bi svojim tekstovima participirao što veći broj članova. Bilten bi izlazio npr. kao mjesečnik ili kvartalno
Ajmo kritike, prijedlozi, ideje ...
|
|
|
Post by atrnka on Oct 7, 2013 15:01:59 GMT 1
Sve si nekako mislim... ...i da ne bude "samo još jedan sindikat"u nizu!? Što ih je više, to su slabiji, a interesi radnika umjesto da su slični ili isti često su kontradiktorni i sukobljeni. Zato sam mišljenja da bi trebalo raspustiti sve sindikate i formirati nove, koji bi se uz uz koordinaciju sastojali od 4 sindikata: Program, Produkcija, Tehnologija i Poslovanje (po sadašnjem ustroju kuće). Što vi mislite?
|
|
|
Post by Admin on Oct 8, 2013 12:00:48 GMT 1
U osnovi to nije loša ideja, no u našem poslu postoje zanimanja koja, prema sadašnjem ustroju kuće, spadaju u različite kategorije, a dijele sličniju sudbinu sa nekim zanimanjima iz druge nego iz svoje kategorije. Podjela na taj način kadkad čak učvršćuje jaz među kategorijama nego što kvalitetno doprinosi rješavanju konkretnih problema u poslu. Npr. redatelji i realizatori spadaju u program, a češće imaju sličnije ili gotovo iste probleme s ljudima iz tehničkih struka nego s novinarima. Nerijetko sam u situaciji gdje me se, zbog predrasude, apriori svrstava u program i doživljava kao nekoga tko ne razumije ekipu mada sam u pojedinim situacijama čak i u gorem položaju nego ostatak ekipe. Na terenu, 'u kombiju', svi djelimo istu sudbinu: vozač, snimatelj tona, novinar, snimatelj, rasvjetljivač, redatelj ... Npr. vrhunski ton majstor koji nikad nije bio na terenu nerijetko će imati manje razumijevanja za probleme svog kolege sa terena nego producent ili novinar koji sudjeluju s njim na istom projektu. Moj zaključak je da bi podjela na ove četiri kategorije, u smislu sindikalnog udruživanja i rješavanju problema radnika, išla više 'na ruku' poslodavcu nego radniku. 'Divide et impera'.
|
|
|
Post by vlasta on Oct 10, 2013 16:47:15 GMT 1
Sto se tice broja sindikata ne bih volio da ih toliko ima, ali sta se moze. Zato predlazem da pokusamo sto vise losoba privoliti ovom nasem strukovnom sindikatu. Smatram da kao struka mozemo puno toga traziti i dobiti u zahtjevima koje ce mo predloziti upravu. Kao prvo isto napredivanje i isti uvjeti rada, oprema identicna na prisavlju i drugim centrima. Zelio bih da se ne moze dizati koeficijent novinarima bez da se ne digne i nama tj. ako se nekom u centru novinaru dize onda treba istovremeno i nama.
|
|
|
Post by Admin on Oct 11, 2013 9:11:00 GMT 1
Važno je nikoga agresivno ne nagovarati da prijeđe iz nekog drugog sindikata u naš. Zato treba što prije razraditi i potvrditi programske smjernice. Predočiti ih ljudima. Početi djelovati, pa neka ljudi sami odluče o pristupanju. Naravno da treba i prezentirati naše namjere, ali nikako ne na agresivan, prozelitski način, jer to može samo izazvati antagonizme. Uostalom iz iskustva znam (vodio sam jednu udrugu i sudjelovao u radu nekoliko njih) da članstvo prikupljeno pretjeranim nagovaranjem u pravilu bude pasivno i u tom smislu više teret nego korist.
|
|
|
Post by Admin on Oct 21, 2013 13:15:32 GMT 1
Stavljam na forum tekst Miše Tikvickog, zamjenika povjerenika našeg sindikata. Pročitajte i komentirajte. Hvala!
PULA, 15.10.13.
PRILOZI - PRIJEDLOZI – KOMENTARI
Poštovane kolegice i kolege,
članovi i potencijalni članovi novoosnovanoga Sindikata slike i tona (SIT) Hrvatske radiotelevizije, u nastavku ću vam izložiti nekoliko svojih misli i prijedloga i molim za vašu pozornost i suradnju.
Vjerujem kako sa svojih 40 godina radnog iskustva od čega 30 u kući, nekada Radioteleviziji Zagreb, danas HRT, mogu pridonijeti kvaliteti rada SIT. Od vremena kada smo godinama iz plaća (osobnoga dohotka) izdvajali za izgradnju „RTV doma“ na Prisavlju 3, pa do danas kada taj projekt još nije dovršen (work-in-progress), ali je ipak funkcionalan i odavno u upotrebi, prošlo je upravo 40 godina. Uredno sam davao dio svoje plaće, ali nikada nisam fizički u njemu ostvario niti jednu sekundu radnoga vremena. Možda neki od vas ne znaju, ali HRT centar Pula još je podstanar i to na dvije lokacije, u lijepoj ali nefunkcionalnoj zgradi Doma branitelja, u vlasništvu trgovačkoga društva Pleter iz Zagreba (TV), te u zgradi Glasa Istre (Radio Pula).
Tako, vjerujem i preostali iskusni sada već i malobrojni kolege, u istoj posebnoj situaciji s pravom pomalo emotivno gledaju na „našu kuću“ na Prisavlju. Nova rukovodstva dolaze i prolaze, svi pokušavaju dokazati da su baš oni ti koji su jedini u stanju postići ono što do sada nitko nije prije njih. Koji imaju VIZIJE kako će u bliskoj budućnosti, po najsuvremenijim dostignućima struke, Prisavlje obasjati novo svjetlo. Porast će gledanost do neslućenih razmjera, financijsko stanje biti idealno, a uposlenici zadovoljni idiličnom atmosferom veselo prionuti i stvarati, stvarati, stvarati…, a management će se na vrijeme, ma što na vrijeme - unaprijed pobrinuti da nas ništa ne može zaustaviti. A kada se probudimo i shvatimo kako je stvarnost daleko od te slike, preostaje nam jedino da se aktivno uključimo u SIT i pokušamo izboriti, najprije za ljude iz tehnike i pridružene – bez kojih ništa NE MOŽE funkcionirati na HRT, osim crnila na ekranu i tišine!
Stoga mi, koji svoje znanje i vještine prodajemo za mizernu plaću imamo prigodu prekinuti tišinu, reći dosta i zatražiti od Uprave pravednije odnose plaća, bolju tehničko – tehnološku osnovicu, primjenu novih Pravilnika o radu i zaštiti na radu, Kolektivnih ugovora, više profesionalne opremljenosti, višu kvalitetu rada, bolju efikasnost u iskorištavanju našega znanja i mogućnosti, te uzajamno poštovanje svih u članova timova po tehnološkim cjelinama, bez izuzetka. Sve s ciljem proizvodnje kvalitetnoga programa, od kojega na kraju ipak svi živimo, zar ne?
TRAŽIMO :
a) RADIO - da se izjednači tehničko – tehnološki nivo opremljenosti u eksploataciji i pripremi programa u svim studijima i režijama HR - a. Da se primjenjuju isti tehničko - tehnološki standardi u odvijanju programa u javljanjima s terena.Da se svi prilozi snimaju istom unificiranom opremom. Da svi studiji i režije HR - a imaju jednake mogućnosti umreženoga međusobnog brzoga i efikasnoga komuniciranja. Da se sustavno i ujednačeno doobrazuje tehničare i novinare( zajedničke sukreatore programa), u svim radnim jedinicama HR - a. Da se terenski uvjeti rada posebno vrednuju.Da se vožnja službenoga automobila i preuzeta odgovornost za tehniku i živote putnika, vrednuje i uredi prema posebnom aneksu Pravilnika o radu.
b) TELEVIZIJA – da se također potpuno izjednači tehničko -tehnološki nivoi opremljenosti u pripremi i eksploataciji uređaja za odvijanje programa u svim studijima i režijama te montažama HTV -a. Da se primjenjuju istovrsni standardi u odvijanju programa u javljanjima s terena. Da se sredstva komuniciranja između Studija osuvremene i čine zajednički standard. Da se sustavno doobrazuje sve snimatelje, tehničare, montažere, novinare, realizatore, režisere u tehničko - tehnološkim znanjima i vještinama, kao glavnim karikama proizvodnih lanaca programa i najraznovrsnijih produkcija. Da se terenski rad posebno vrednuje s osnove složenosti i programskih zahtjeva. Da se vožnja službenoga vozila i preuzeta odgovornost za tehniku i ljudske živote putnika, vrednuje i uredi posebnim aneksom Pravilnika o radu.
c) OSVJETLJENJE – da se u tehničko – tehnološkim nivoima ujednače opremom svi studiji i režije te terenske ekipe. Da se poveća razina sigurnosti na radu. Da se kontinuirano obrazuju zaposleni i upoznaju s najnovijim tehnološkim dostignućima studijske i terenske rasvjete. Da se redovito posebno vrednuje rad na visini. Da se vožnja službenoga vozila i preuzeta odgovornost za tehniku i ljudske živote vrednuje i uredi posebnim aneksom Pravilnika o radu.
Naročito je važno za terenske ekipe televizije uspostavljanje standarda ljudskih potencijala u obavljanju poslova i zadataka snimanja na terenu. Prema tome standardu terensku ekipu tehnike televizije treba sačinjavati, snimatelj, tonski tehničar i osvjetljivač.Na terenski rad se izlazi s potpuno ispravnom opremom bez iznimke.Oprema je uvijek pravilno složena u odgovarajuće unificirane torbe i kofere. Osobno se vodi računa o pravilnom rukovanju opremom i njenom čuvanju od oštećenja i mogućih uništenja. Održavanje ispravnosti opreme povjerava se najiskusnijim kolegama u tehnici.Radno vrijeme uposlenka tehnike strogo prilagoditi programu. Prema Ugovoru o radu i Kolektivnome ugovoru, prekovremeni rad , rad nedjeljom i praznikom, rad subotom, rad u smjenama, i drugo urediti Kolektivnim ugovorom, isključivo, strogo i precizno, taksativno nabrojenim člancima, nedvosmislenih i jednostavnih tumačenja. Sve „dubioze“ s osnove rada i radnoga prava, najprije rasčistiti sa sindikalnim povjerenikom, a zatim pismenom sa predstavnikom poslodavca. Osobito je važno znati da su svim članovima SIT- a osigurani pravni eksperti kao pomoćnici i savjetnici.
|
|
|
Post by ma-kaos on Oct 24, 2013 16:59:55 GMT 1
Kolega Tikvicki je upravu ekipu trebaju sačinjavati snimatelj,tonac i rasvjetljivač .. i posebno bi se trebao vrednovati rad na terenu za razliku od rada u studiju odnosno da se primjeni terenski dodatak jer u zadnjih par godina su se "pametnjakovići " dosjetili da nam namjerno skraćuju radne naloge za sat vremena kako ne bi ispunili uvjet dnevnice (9 sati na terenu) ..naravno da ju onda niti neisplate .. terenski dodatak nema to ograničenje a u biti je isti kao dnevnica. Dakle razlučiti rad u klimatiziranom i onom izloženom svim vremenskim,terenskim pai ljudskim nepogodama.Oni koji misle dasnimatelj i novinarmogu sami raditi nekadođu jednom na snimanje i neka vide tko drži mikrofone ekipama RTL-a i Nove kada je frka .. mole ljude okolo da im pomognu .
|
|